Logo

İletişim Bilgileri

Sosyal Medya

Logo
0541 540 54 35 Tığcılar Mah. Küçük Osman Sok Arslan iş Merk.No:25 No:204 Adapazarı/Sakarya
Sıkça Sorulanlar | Probin Site Yönetimi - Sakarya Site Yönetimi

Balkonlar bağımsız bölüme dahildir. Ancak balkonun tavanı, tabanı, ve yanındaki dış duvarlar ortak yerlerdendir. Balkonun kapatılması ortak yere müdahale demektir. Keza balkon demirlerinin bakım ve boyası da o bağımsız bölüme aittir.

Bir kira yılı içinde,sözleşmede belirtilen şekilde ödeme yapmayan kiracıya iki (2) defa ihtarname çekilmişse akdin sonunda tahliye davası açılabilir.İki (2) haklı ihtar nedeniyle açılacak tahliye davalarının mutlak surette kira süresinin sona ermesini takip eden bir (1) ay içinde açılması gerekir.Eğer bu bir (1) aylık süre aşılırsa,ev sahibinin dava hakkı bir sonraki döneme kadar düşmüş olur.(ihtarın haklı olabilmesi için-kiracının eline ihtarname geçmeden ev sahibinin ödemeyi kabul etmemesi gerekir) Suspendisse enim turpis, dictum sed, iaculis a, condimentum nec, nisi. Morbi mattis ullamcorper velit. Vestibulum fringilla pede sit amet augue. Sed lectus. Etiam vitae tortor.

Yönetici anataşınmazın ortak yerlerinden sorumludur.Dış cephe olayında bütün dış duvarlar ortak yerdir fakat kapalı balkonlar-balkon demirleri ve daire pencereleri dışarıdan gözükse dahi dairelerin kendi sorumluluğundadır.Hiçbir daire malikini balkon demirinin toplanan ortak para ile boyanmasına zorlayamazsınız.

Bağımsız bölümleri birbirinden ayıran ve taşıyıcı özelliği olan yada bağımsız bölüm içerisinde taşıyıcı özelliği olan duvarlardır." AÇIKLAMA : Ana duvarlar anataşınmazın ortak yerlerindendir. Ana duvarı yıkıp açmak, pencereyi kapı olarak değiştirmek gibi değişiklikler bütün kat maliklerinin izni olmadıkça yapılamaz.

Sonradan toplanan kat malikleri kurulunun oy birliği sağlanmadıkça yönetim planında kabul edilen bir ilkeyi değiştirmeye imkan yoktur. Yönetim planında pay oranında alınması gereken bir avansın, eşit olarak paydaşlardan alınmasına karar verilemez.

Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve benzeri gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri, imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden herhangi birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sayfalarına şerh verilir.

Kat sahiplerinden biri,diğer kat sahiplerinin izni olmadıkça,tesis veya herhangi bir değişiklik yapamaz ayrıca tüm kat sahiplerinin onayını alsa bile,onaylanmış proje ve imar mevzuatına aykırı değişiklik, tesis yada onarım yapamaz.Böyle durumlarda apartman yöneticisinin dava açma yetkisi yoktur.Fakat,yönetici aynı zamanda kat sahibiyse dava açabilir.

Sözleşmeli olduğunuz kapıcınız eğer başka bir apartmanda çalışıyorsa,apartmanınızda yerine getirmesi gereken yükümlülüklere bakılmaksızın,sözleşmesini başka yerde çalıştığını öğrendikten sonra altı (6) iş günü içerisinde fesh edebilirsiniz.

Evet.Bürolar ,K.M.K Madde.24 'de sözü geçen iş yerlerinden ne açık nede kapalı olarak hiç birinin veya benzerlerinin kapsamına girmez. Kullanılması veya kiraya verilmesi için Kat Malikleri Kurulunun vereceği kararlara da ihtiyaç yoktur.

Su tesisatları daire içine girene kadar ortak yerlerdir.Kalorifer sisteminin tamamı ortak yerdir.Kanalizasyon hatları (düşey olanlar) ortak, bunlara yapılan bağlantılar ise dairelerin kendi malıdır.
Whatsapp